Косата се нуждае от специални грижи, за да бъде красива и жизнена – нищо ново. Но ако последно време си забелязала, че кичурите ти не са толкова блестящи и здрави, това може да се дължи не само на смяната в сезоните, а на рутината, която следваш в грижата за гривата ти. Ако нямаш такава, то е по-добре да си създадеш, защото ползите от спазване на определени правила при подхранване на косата са неизброими. Не е квантова физика, съвсем спокойно можеш да се справиш сама, така че последвай тези прости стъпки:
Колкото и странно да ти изглежда, това е много важно, защото без да познаваш нуждите на косата си няма как да се грижиш правилно за нея. Задай си въпроса – каква ще стане с косата ми, ако не полагам грижи за нея следващите 3-4 дни? В зависимост от това дали ще се омазни, скалпът ти ще започне да се лющи, ще се начупи леко или изцяло ще се накъдри, можеш да определиш какъв тип е – мазна, суха, нормална, къдрава, безжизнена, права, тънка, гъста. След като вече си наясно винаги избирай продукти, които са подходящи именно за теб.
Това всъщност е най-важната стъпка преди да си изградиш рутина. Как да знаеш върху какво да наблегнеш, ако не си наясно от както има нужда косата ти точно в този период? През зимата и през лятото косата се нуждае от различно подхранване, както и след бременност, стрес и прочие. Затова е хубаво да вземеш под внимание тези фактори, както и нивото на хидратация на косата ти (просто казано дали се омазнява често или не), формата й (права/чуплива/къдрава) и моментното състояние (накъсана/боядисана/изтощена/без обем).
Красивата коса не е случаен феномен, а резултат от умно положени усилия. Първата стъпка несъмнено е почистването, т.е. измиването със шампоан. Честотата варива в зависимост от личните ти предпочитания и нужди на косата като например дължината й и колко си активна в ежедневието си. Най-важното е да избереш интервал на миене и да го спазваш стриктно. Не е правилно веднъж да изплакваш на два дни, след това на 7, след това на 5. Ако все пак си в извънредна ситуация – на море или на спа почивка – можеш да миеш косата си всеки ден само с балсам, за да не се омазняваизлишно.
Когато влезеш под душа се фокусирай върху корените, втривайки с кръгови движения като оставиш на струята вода да разнесе шампоана по дължината. Избягвай да сплиташ косата си или нарочно да нанасяш шампоан по връхчетата, защото те са достатъчно изсушени. Масажирай деликатно скалпа, за стимулиране на кръвообращението и растеж. Изплакни обилно с хладка вода, за да затвориш косъма.
Това е стъпката, в която нанасяш балсам и е изключително важна, защото спомага за възстановяване силата на косата и допринася за заключване на влагата в косъма. Особено необходимо е да го правиш всеки път като миеш косата си, ако се боядисваш или често използваш топлина при стилизирането. Дори и да се стараеш да предпазваш косата си ежедневно губиш ценен протеин от най-безобидните неща като сресване. Балсамът ще спомогне да се запълнят микро пукнатините, образувани в косъма, които водят до накъсване и сухота. Нанеси в долните ¾ на косата и разнеси продукта с едър гребен по краищата, ако косата ти е нормална или мазна и по цялата дължина, ако кичурите ти са екстра сухи.
То е основна част от рутината, ако искаш косата ти да порасне по-бързо и да е по-здрава. Независимо от сегашния вид на гривата ти, трябва да я подхранваш дълбоко чрез маски или терапии веднъж в седмицата, защото понякога следите от увреждане не са видими. Така няма да се налага да изтощаваш косата си, преди да решиш да се грижиш за нея. Пробвай няколко маски (можеш да си вземеш мостри) и избери любимата си, преди да инвестираш в цяла опаковка. Нанеси на косата след балсама, изчакай няколко минути и измий, ако косата ти няма видими поражения. Ако е накъсана, можеш да оставиш терапията да подейства цяла нощ през уикенда или да я нанесеш малко преди душ и да поставиш найлонова шапка, която да загрееш със сешоар. Така ценните съставки ще проникнат в дълбочина.
Да се подложиш на възстановяваща терапия при фризьорката ти вече не е лукс, защото сайтовете за колективно пазаруване правят този тип процедури много достъпни. Можеш да си я подариш веднъж на един, два или три месеца в зависимост от нуждите на косата ти и това как се чувстваш след като излезеш от салона. Независимо дали избереш кератинова или друга подхранваща терапия, ценните й съставки ще проникнат дълбоко в косъма, благодарение на инфраред пресата с която след това се минава косата ти.
След като излезеш от душа е много важно да нанесеш правилните продукти за възстановяване, обем или какъвто друг проблем си преценила, че искаш да решиш. Нанеси пяна в корените, избягвай по дължината, освен ако не е специален повод, спрей за разплитане/възстановяване, кристали или друг любим помощник за красива коса. Задължително нанеси спрей и изчакай 10 минути преди да включиш сешоара. Когато косата ти е мокра е правилно да я разресваш или с много едър гребен, или с някоя от новите четки, създадени специално за разплитания на възелчета по краищата.
Както се досещаш топлината и силната въздушна струя от сешоари/преси/маши увреждат косата. Затова е за предпочитане да си избереш няколко лесни за поддръжкапрически без топлина, които да знаеш, че можеш да си направиш винаги, щом имаш нужда. Това са например рошавите кокове, интересните плитки и красивите подредби на фиби. (снимки) Когато излезеш от банята и изсушиш косата си, можеш да я изправиш и с подходящите грижи да изглежда отлично за 4-5 дни напред. Остави прекалено инвазивнитепрически само за специални поводи и косата ти ще ти благодари.
Както сама виждаш създаването на рутина в грижата за косата е не само лесно, а и изключително полезно. Изпробвай своя вариант и след месец промени нещо, ако грижите ти не дават правилен резултат. Дотогава сме на линия за всеки твой въпрос.